Śmiech na trudne czasy [Polak Wojciech] Zobacz większe

Śmiech na trudne czasy [Polak Wojciech]

66674803333KS

Nowy produkt

Stan wojenny doprowadził do najwyraźniejszego w historii PRL podziału na władzę i społeczeństwo. Zwolennicy "Solidarności" mówili często nie: "stan wojenny", ale po prostu: "wojna", słusznie konstatując, że agresywne i brutalne działania ekipy Jaruzelskiego wykluczają jakikolwiek autentyczny dialog ze społeczeństwem.

Więcej szczegółów

5 Przedmioty

Dostępność 2 dni

35,00 zł brutto

Więcej informacji

Stan wojenny doprowadził do najwyraźniejszego w historii PRL podziału na władzę i społeczeństwo. Zwolennicy "Solidarności" mówili często nie: "stan wojenny", ale po prostu: "wojna", słusznie konstatując, że agresywne i brutalne działania ekipy Jaruzelskiego wykluczają jakikolwiek autentyczny dialog ze społeczeństwem. W tym konflikcie władza dysponowała przeważającą siłą, aparatem represji oraz kontrolą nad niemal wszystkimi instytucjami społecznymi (z wyjątkiem Kościoła) i prawie całą gospodarką.

Możliwości solidarnościowego podziemia, popieranego przez większość Polaków, były skromne. Wykorzystywano je jednak w sposób niemal optymalny. Humor i satyrę działacze "Solidarności" stosowali w owej wojnie często. Powodem była duża skuteczność i łatwość użycia tych środków. Żart szybciej trafiał do ludzi niż długie wywody publicystyczne. Powszechność stosowania satyry wynikała ponadto z prymitywizmu zarówno sposobów działania, jak i propagandy ówczesnych władz. Nietrudno było przecież wykpić metody ZOMO lub SB, a także chwyty oficjalnej propagandy, które przypominały te z wczesnych lat pięćdziesiątych. Dla społeczeństwa kpina z władzy była rodzajem autoterapii psychicznej, bardzo potrzebnej w tamtych ponurych czasach.

Podtytuł: Humor i satyra niezależna w stanie wojennym i w latach następnych 13 XII 1981 - 31 XII 1989
ISBN: 9788389929877
Kod paskowy: 9788389929877
Autorzy: Polak Wojciech
Wydanie: 1
Rok wydania: 2007
Kod wydawcy: 26235
Miejscowość: Gdańsk
Liczba stron: 648
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.5x24.0cm
Głębokość (mm): 35
Waga: 1.55
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka