Od teorii krytycznej do postmarksizmu [Tormey Simon, Townshend Jules] Zobacz większe

Od teorii krytycznej do postmarksizmu [Tormey Simon, Townshend Jules]

50220700100KS

Nowy produkt

Bez uciekania się do uproszczeń Tormey i Townshend porządkują dyskusję współczesnych myślicieli lewicowych, ukazując charakterystyczne sposoby potraktowania myśli Marksowskiej i wypracowane przez nich różne style nowoczesnej krytyki kapitalizmu. Marks jest tu stałym punktem odniesienia, ale w specyficznym sensie: mamy już świat po Marksie, bez Marksa, poza i ponad Marksem.

Więcej szczegółów

21 Przedmioty

Dostępność 2 dni

46,99 zł brutto

Więcej informacji

Bez uciekania się do uproszczeń Tormey i Townshend porządkują dyskusję współczesnych myślicieli lewicowych, ukazując charakterystyczne sposoby potraktowania myśli Marksowskiej i wypracowane przez nich różne style nowoczesnej krytyki kapitalizmu. Marks jest tu stałym punktem odniesienia, ale w specyficznym sensie: mamy już świat po Marksie, bez Marksa, poza i ponad Marksem. Są to więc próby nieodwracalnego przekroczenia jego koncepcji politycznej i nowego opracowania wszystkich najważniejszych pojęć.
Książka Od teorii krytycznej do postmarksizmu jest przewodnikiem po ideach bliskich lewej stronie współczesnej sceny politycznej. Przystępnie i celnie objaśnia niejednoznaczną aktualność Marksa, co ma szczególne znaczenie w Polsce, gdzie dyskurs lewicowy rozwijał się według jeszcze bardziej złożonego schematu niż na Zachodzie.

Publikacja pracy dwóch brytyjskich teoretyków polityki – Tormeya i Townshenda – jest świetną okazją do uporządkowania dyskusji toczonych na lewej stronie sceny politycznej. Autorzy przedstawiają w niej 8 najważniejszych ich zdaniem współczesnych stanowisk, które można zaliczyć do postmarksistowskich: Castoriadis, Deleuze i Guattari, Lyotard, Laclau i Mouffe, feminizm, Heller oraz Habermas. Trzeba zauważyć, że „postmarksizm” w rozumieniu Tormeya i Townshenda, to nie zwykłe współczesne „odgrzewanie” Marksa, ale nowoczesne ujęcie rzeczywistości politycznej, które pojawiło się po roku ’68 jako efekt utraty wiary w tradycyjne recepty marksistowskie (ekonomizm, redukcjonizm klasowy). Dlatego z jednej strony powrót z tych pozycji do tradycyjnego Marksa jest już niemożliwy, z drugiej zaś – we wszystkich tych stanowiskach pobrzmiewają gdzieś echa analizy Marksowskiej, w której dostrzega się głównie potencjał emancypacyjny i krytyczny.
/fragment recenzji wydawniczej dr. Lotara Rasińskiego/

Tytuł oryginału: Key Thinkers from Critikal Theory to Post-Marxism.
ISBN: 9788301161163
Kod paskowy: 978830116116301
Autorzy: Tormey Simon, Townshend Jules
Tłumaczenie: Maryniec Grzegorz, Skarbek Karolina, Szumlewicz Katarzyna
Wydanie: 1
Rok wydania: 2010
Kod wydawcy: 20411
Miejscowość: Warszawa
Liczba stron: 240
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.11.0
Format: 16.8x23.8cm
Głębokość (mm): 11
Waga: 0.36
Język oryginału: angielski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka